جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها)

آنچه در این نوشته می خوانید

جامعه الزهراء

جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) یک مجموعه آموزشی – پژوهشی ویژه خواهران علاقه‌مند به فراگیری علوم حوزوی و دینی است. این مجموعه تاکنون پذیرای بیش از ۵۰ هزار دانش‌پژوه علوم دینی از ایران و ۷ هزار دانش‌پژوه از ۸۳ کشور جهان بوده است و در حال حاضر بیش از ۱۲ هزار بانوی طلبه ایرانی و هزار دانش‌پژوه با ملیت‌های گوناگون در آن مشغول به تحصیل در سطوح دو، سه و چهار هستند.

خواهران طلبه در این موسسه علمی می‌توانند دوره سطح دو را که دارای ۱۹۰ واحد درسی است و ۳۰ واحد پایانی آن به‌‌صورت گرایشی ارائه می‌شود در قالب‌های حضوری، غیرحضوری و مجازی سپری و دانشنامه سطح دو دریافت کنند.

همچنین می‌توانند با مدرك سطح دو حوزه یا کارشناسی در رشته‌های همسو وارد مقطع سطح سه شوند و به دو شیوه حضوری در دوازده رشته تفسیر و علوم قرآن، فقه و اصول، کلام اسلامی با سه گرایش مهدویت، امامت و مذاهب اسلامی، فلسفه اسلامی، تعلیم و تربیت اسلامی، تاریخ اسلام، مدرسی ادبیات عرب، مطالعات اسلامی زنان، تبلیغ با گرایش حج و غیرحضوری (مجازی) در پنج رشته تفسیر و علوم قرآن، فقه و اصول، کلام اسلامی، تعلیم و تربیت اسلامی و تاریخ اسلام ادامه تحصیل دهند.

علاقه‌مندان به تحصیل در سطح چهار باید مدرک سطح سه حوزه داشته باشند. این دوره در حال حاضر در رشته‌ها و گرایش‌های خارج فقه و اصول، فقه و اصول با گرایش «فقه خانواده»، تفسیر با دو گرایش «تفسیر تطبیقی» و «علوم و معارف قرآنی»، کلام اسلامی، فلسفه اسلامی با گرایش «حکمت متعالیه»، تاریخ اسلام با گرایش «تاریخ اهل‌بیت علیهم‌السلام» برگزار می‌شود.

مدارس هدی

‌جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) در راستای گرایش خواهران در همه سنین به معارف اسلامی، ۱۰ مدرسه در سطوح پیش‌دبستانی، دبستان دوره اول و دوم، دبیرستان دوره اول و دوم و دبیرستان دوره دوم معارف اسلامی در قالب مجتمع آموزشی- ‌تربیتی هدی راه‌اندازی کرده است و هم‌اکنون 1850 دانش‌آموز را تحت پوشش دارد.

دانشکده الهیات و معارف اسلامی هدی

یکی دیگر از مؤسسات علمی وابسته به ‌جامعةالزهراء(س)، دانشکده غیرانتفاعی الهیات و معارف اسلامی هدی است که در  ۵ رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی و ۵ رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد دانشجو می‌پذیرد. این دانشکده هم‌اکنون با ۵ گروه آموزشی رسمی، پذیرای ۳۰۳ دانشجو از ایران و ۱۷ کشور دنیاست.