شوراهای راهبری در حوزه های دانشی تشکیل شوند

دسته:

آنچه در این نوشته می خوانید

ه گزارش خبرنگار خبرگزاری حوزه، آیت الله اعرافی در حاشیه بازدید از بخش های مختلف معاونت پژوهش حوزه های علمیه،  ضمن تسلیت شهادت امام هادی علیه السلام گفت: ما در این دوره ۴ ساله دشوارترین دوران بودجه ای کشور و حوزه علمیه را سپری کردیم؛ اما در عین حال همکاران ما در حوزه علمیه نه تنها متوقف نشدند بلکه گام های بلندی را برداشتند.

مدیر حوزه های علمیه عنوان داشت: در معاونت آموزش با وجود کمی ها و کاستی های فراوان به صورت بسیجی وار و جهادی پروژه های بزرگی همچون طراحی درختواره دانشی حوزه عملیاتی شد.

وی با اشاره به عملکرد خوب معاونت پژوهش گفت: در معاونت پژوهش نیز قدم های خوبی برداشته شده است و امیدواریم این گام ها ادامه یابد.

آیت الله اعرافی بیان داشت: انتظار می رود نظام جامع، منشور، چشم انداز و مدیریت احکام و برنامه پنج ساله که اسناد بالادستی حوزه به حساب می آیند به وسیله مسئولین امر جلو بروند و اجرایی شوند.

وی افزود: معاونت پژوهش دو نقش دارد که یکی از آنها کارهای مربوط به خودش است و به شکل ستادی و فرماندهی آن ها با خود این معاونت می باشد.

مدیر حوزه های علمیه خاطرنشان کرد:  مسئولیت دیگر معاونت پژوهش مدیریت و فرماندهی پژوهش در بخش های دیگر حوزه در سراسر کشور است؛ این نگاه فرابخشی که بسیار مهم است نیازمند قانون، پایش و نظارت می باشد و هنوز کارهای زیادی در این باره باید انجام گیرد.

وی گفت:  می بایست از ظرفیت های آشکار و پنهان در درون و بیرون حوزه بهره گیری کرد؛ مثلاً باید از اساتید پژوهشی در طرح تکریم آنها که با کمک دفتر مقام معظم رهبری انجام می شود تقدیر به عمل آید.

پرداخت کمک هزینه تحصیلی طلاب پژوهشگر

آیت الله اعرافی با بیان این که باید حداقل ۱۰۰ اثر علمی خوب از دل پایان نامه ها توسط معاونت پژوهش بیرون آورده شود، افزود: پرداخت کمک هزینه تحصیلی طلاب پژوهشگر در آینده ای نه چندان دور آغاز خواهد شد.

مدیر حوزه های علمیه گفت:  باید به دو بخش کتابخانه ها شامل آثار خطی و قدیمی  اسناد موجود در آن ها توجه شود؛ در خصوص این تراث باید کاری انجام شود که اینها محفوظ بمانند و از بین نروند.

وی افزود: تقاضا دارم در معاونت پژوهش به بحث در مورد درختواره دانش ها پرداخته شود و نسبت این معاونت با این درختواره تبیین گردد.

آیت الله اعرافی بیان داشت:  پیشنهاد دارم شوراهای راهبری در حوزه های دانشی تشکیل شوند و معاونت های آموزش و پژوهش به هم اندیشی در این قالب بپردازند.

وی تصریح کرد: در زمینه امور بین الملل، باید زبان های مختلف به طور کاربردی به طلاب آموزش داده شوند.

مدیر حوزه های علمیه گفت: مراکز پژوهشی دیگر بخصوص گروه های علمی متعددی که در حوزه هستند و جایگاهی در وزارت علوم و تحقیقات ندارند باید مورد توجه معاونت پژوهش قرار گیرند.