مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور)

آنچه در این نوشته می خوانید

مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور) با عنایت رهبر فرزانه انقلاب اسلامی حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای (مدظله العالی) در سال ۱۳۶۸ تأسیس شده است.

​اشاعه فرهنگ غنی اسلام، تسهیل دستیابی به منابع و متون اصیل دینی و نیز سرعت بخشیدن به امر کاوش و پژوهش در حوزه علوم اسلامی با بهره گیری از فناوری اطلاعات و به کارگیری امکانات رایانه ای برای ارائه معارف حقّه اهل بیت علیهم السلام به جهانیان در شکل و قالب جدید، از اهداف مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی شمرده شده است.

 قسمت‌های مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور):

– معاونت بازرگانی و خدمات فرهنگی
– معاونت پژوهشی
– معاونت فنی
– معاونت تولید
– معاونت تهران
– معاونت اداری و مالی
– ارتباطات بین الملل
– دفتر مدیریت پروژه
– شرکت خدمات نوررایانه سپهر
– شرکت نسیم شاخص اطلاعات نور- نشان
– پژوهشکده فناوری اطلاعات و علوم اسلامی

اهداف و وظایف مرکز

مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی، نهادی پژوهشی است که برای سهل نمودن دسترسی به منابع و متون علوم اسلامی و فرهنگ دینی و مقدمات مربوط به آن با استفاده از فن آوری اطلاعات و ارتباطات، و توسعه و تعمیم آن در حوزه های علمیه و مجامع فرهنگی داخلی و بین المللی تشکیل گردیده و دارای شخصیت حقوقی و استقلال مالی، اداری و استخدامی به صورت غیر انتفاعی می باشد.
– تولید برنامه های نرم افزاری در زمینه های مختلف علوم اسلامی و فرهنگ دینی و مقدمات مربوط به آن به منظور تحقیق، تبلیغ و اطلاع رسانی آموزه های دینی در سطوح مختلف تخصصی و عمومی.
– تحقیق و به کار گیری بهترین شیوه های به کار گیری ارتباطات شبکه های اینترنتی و اینترانتی برای دریافت و ارسال اطلاعات مورد نیاز و ارائه خدمات اینترنتی به محققان و مراکز علوم دینی.
– استفاده از فن آوری اطلاعات و ارتباطات در جهت اهداف مرکز.
– انجام تحقیقات لازم برای استفاده در نرم افزارهای تولیدی و شبکه های اینترنتی.
– انتشار کتب – به ویژه نسخه های قدیمی و خطی – مجلات و جزوات مربوط به برنامه ها و اطلاعات تولید شده به صورت الکترونیکی یا مکتوب.
– آموزش کامپیوتر و نرم افزارهای پژوهشی و روش های اطلاع رسانی به پژوهشگران علوم اسلامی به میزان مورد نیاز.
– ارائه خدمات کامپیوتری نرم افزاری و سخت افزاری به محققان علوم اسلامی.
– شناسائی، تقویت و ترویج عوامل رشد و توسعه فرهنگِ استفاده بهینه از فن آوری کامپیوتری و توسعه و تعمیم آن در حوزه های علمی و فرهنگ دینی عمومی.
– همکاری با دستگاه ها و نهادهای پژوهشی، کامپیوتری و فرهنگی به منظور تبادل تجارب موجود در مدیریت محتوا، تولید نرم افزارهای مورد نیاز و تأسیس پایگاه‌ها و مراکز اطلاع‌ رسانی و عرضه خدمات نرم افزاری به مؤسسات و نهادهای مذکور.